Haberler Besni Ticaret Meslek Lisesi Bünyesinde Adalet Meslek Lisesi Açıldı

Besni Ticaret Meslek Lisesi Bünyesinde Adalet Meslek Lisesi Açıldı

Besni Ticaret Meslek Lisesi Bünyesinde Adalet Meslek Lisesi Açıldı

Gerek çevresel şartlar gerekse gelen yoğun talepler doğrultusunda okulumuza yeni alan ve dalların açılması için Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunulmuş ve gerekli onay alınmıştır. Besni Ticaret Meslek Lisesinde mevcut alanlara ilaveten 2013 -2014 Eğitim öğretim sezonunda hizmet vermeye başlayacaktır.

Adalet Meslek Lisesine Bağlı  (Adalet alanı), Zabıt kâtipliği dalı  açılmıştır. Türkiye de az sayıda olan Adalet meslek liselerinden birisini de Besni’de açılmış olması hem gurur kaynağı hem de Adıyaman bölgesi için büyük bir şans olarak değerlendirilmektedir. Her kişi ve kurumun en önemli beklentisi adaletin hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesidir. Bir toplumda huzur, barış, birlik ve beraberlik sadece ekonomik kalkınma ile sağlanamaz. Bunun yanında, hukuk devletinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla işlemesi ve yargı mekanizmasının da hızlı ve etkin bir şekilde çalışması gerekir. Sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmenin temel şartı adalettir.  Bu sebeple adalet alanında istihdam edilecek kişilerin eğitimleri büyük önem kazanmaktadır. Her meslekte olduğu gibi Adalet alanında da çalışacak meslek elemanlarında olması gereken özellikleri aşağıda sıralanmıştır: Nezaket, görgü ve protokol kurallarına uymak, İyi bir iletişim kurabilmek,  Dikkatli, titiz ve düzenli olmak, Sır saklayabilmek, güvenilir olmak, Sorumluluk duygusuna sahip olmak, Olaylar arasında neden-sonuç ilişkilerini görebilmek, On parmak klavye ile bilgisayarı kullanabilmek, Türkçeyi iyi konuşmak ve resmî yazışma kurallarına göre yazmak, Ekip halinde çalışmaya yatkın olmak, Kendisini mesleki olarak sürekli yenileyebilmek, Mesleğin gerektirdiği sağlık şartlarıyla fiziki özelliklere sahip olmak. Bu özelliklerin genelini bünyesinde taşıyan öğrencilerimiz 2013 -2014 Eğitim öğretin sezonunda Besni Ticaret Meslek Lisesine kayıt yaptırabilecektir.

Besni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Besni Ticaret Meslek Lisesi bünyesinde Adalet Meslek Lisesi´nin açılmasında gösterdiği özveri destekten dolayı eğitim adına kazandığımız her başarıda bizlerden desteğini esirgemeyen Adıyaman Milletvekilimiz Sayın Mehmet Erdoğan´a teşekkür ederiz.

 

 

 Yayın:03.05.2013 - Güncelleme:04.05.2013 - 13:08 - Görüntülenme:528 - İlgili Birim : ARGE